24 cze 2014

Zmyślona - Katarzyna Michalak

Tytuł: Zmyślona
Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 302
Ocena: 6/6
Zmyślona to trzecia część poczekajkowej serii Katarzyny Michalak, w której przedstawione są losy młodej pani weterynarz, Patrycji Marynowskiej. Jak do tej pory były to głównie dość wesołe historie młodej dziewczyny, tak w tym tomie są to tragiczne wydarzenia dojrzałej kobiety i jej rodziny. Jak wiele zmieniło się w życiu mieszkańców Chatki Wiedźmy?

W Zmyślonej autorka nie przedstawia nam jedynie historii Patrycji, która mimo iż najtragiczniejsza, odchodzi jakby na drugi plan. Na pierwszym planie mamy zaś Patryka, adoptowanego brata Hanki, i jej dzieci, które oddała mu pod opiekę, sama poddając się leczeniu swojego uzależnienia od alkoholu. W pakiecie z dwójką dzieci swojej siostry, Patryk dostaje ich młodą opiekunkę.
Kiedy wydaje się, iż w ich nietypowej "rodzinie" zapanował spokój, znać o sobie daje przeszłość Dominiki, która skreśla ją w oczach Patryka. Dodajmy do tego rodzinną tragedię Patrycji i Łukasza, a otrzymamy wstrząsającą historię pełną łez i smutku.

Mimo iż ja sama przy czytaniu tej książki nie uroniłam łzy, wiem, że co wrażliwszym Czytelniczkom może się to przydarzyć. Jest to niewątpliwie najsmutniejsza część z całej poczekajkowej serii, ale też chyba najlepsza i najprawdziwsza. Pełna emocji i uczuć, którymi autorka obdarzyła bohaterów i przy okazji nas, mogące czytać Zmyśloną, Czytelniczki. Bowiem Katarzyna Michalak ma niesamowitą zdolność trafiania wprost w ludzkie serca i dusze. Historie pani Kasi na długo pozostawiają ślady w naszych sercach, których po lekturach jej książek nijak nie da się posklejać w całość. Oczy pełne łez, serca pełne żalu - oto co się ze mną działo w trakcie czytania tej pozycji.

Katarzynie Michalak jest niezastąpiona pod względem kreacji bohaterów. Postaci, których charaktery kreśli swoim piórem/długopisem/klawiaturą (?) (niepotrzebne skreślić) od razu budzą w człowieku sympatię i pozytywne uczucia. Oczywiście mowa o tych dobrych bohaterach, bo czarne charaktery z miejsca budzą mój wstręt i odrazę. Rzecz w tym, że wszystkie postaci kreowane przez autorkę są tak realistyczne, że trudno ich nie polubić chociażby za to, że tak bardzo przypominają nam realnych ludzi.

I jak tu nie chwalić powieści pani Kasie, kiedy pod każdym względem są wprost idealne? Od świetnie wykreowanych bohaterów, przez trzymającą w napięciu akcję, aż po idealną szatę graficzną. Czy coś jeszcze mogę dodać? Nic odkrywczego ponad to, co napisałam już wcześniej. Kolejna świetna powieść naszej rodzimej autorki, z której powinniśmy być naprawdę dumni! Bo tak wszechstronne i uzdolnione pisarki jak Katarzyna Michalak powinno się chwalić i błagać, żeby były tak płodne jeszcze długo, długo, i żeby nigdy nie zabrakło nam ich twórczości. Tak więc serdecznie polecam Wam zarówno tę, jak i inne książki tej autorki, żebyście razem ze mną mogli być dumni, iż jest ona Polką.

7 komentarzy:

 1. Twórczość tej autorki dopiero przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam za sobą kilka książek pani Michalak - niektóre bardzo podobały mi się, a inne zdecydowanie mniej. Ta seria akurat nie intryguje mnie zanadto, więc tym razem spasuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszystkim wszystko się podoba, to zrozumiałe :))

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Poczekajke" czytałam w poprzednie wakacje. przemęczyłam ją całą, ale miałam ochotę rzucić książką o ścianę. Po dalsze tomy i inne książki sięgać nie zamierzam. Jednak recenzja napisanajest bardzo ciekawie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie tej serii nie męczę w ogóle, czytam ja z prawdziwą przyjemnością. Ale rozumiem, że można się zrazić do autora, bo sama przez to przechodziłam, Aczkolwiek żywię iskierkę nadziei, że kiedyś jednak zmienisz zdanie i sięgniesz po inne książki tej autorki :P
   Dziękuję bardzo za miłe słowa. :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...