11 lis 2013

Pretty Little Liars III Doskonałe - Sara Shepard

Tytuł: Pretty Little Liars. Doskonałe
Seria: Pretty Little Liars
Autor: Sara Shepard
Wydawnictwo: Otwarte. Moondrive
Ilość stron: 287
Ocena: 5/6
Co było wcześniej..?
W Kłamczuchach ginie Alison DiLaurentis. "Przywódczyni" grupy pięciu przyjaciółek, najpopularniejsza dziewczyna w Rosevood Day i w całym miasteczku. Kiedy ciało Ali zostaje odnalezione, zaraz po pogrzebie cztery przyjaciółki, "osierocone" przez zmarłą (?) nastolatkę, dostają dziwne wiadomości od kogoś, kto podpisuje się jako A. . Czy to możliwe, by Alison żyła?
W drugim tomie śledztwo a sprawie zabójstwa Ali nabiera tempa. Wraca Toby Cavanaugh wraz ze swoją niewidomą siostrą Jenna. Sprawa Jenny nadal jest tajemnicą, jednak wydaje się, że ktoś już ją odkrył...

Myślałyście, że wam odpuszczę? Przez cały czas mam was na oku. I może nawet patrzę na was w tej chili.
                                                                                          A.

W co tym razem wpakowały się Kłamczuchy?
Przed dziewczynami trudny okres. Każda z nich napotyka w swoim życiu jakieś przeszkody.
Do mediów trafia filmik na którym pięć przyjaciółek spędza wspólnie wakacje. Wspomnienia związane z Alison wracają ze zdwojoną siłą. Czy dziewczyny dadzą im radę?

W tym tomie A. powinęła się noga. Hanna jest bliska zdemaskowania tajemniczej osoby, która szantażuje dziewczyny od dłuższego czasu. Niestety, coś stanie jej na przeszkodzie...

 Spence, wiem, co zrobiłaś. Ale nie powiem nikomu, pod warunkiem, że zrobisz DOKŁADNIE to, co każę. A jak chcesz się dowiedzieć, co się stanie, gdy mnie nie posłuchasz, to idź na zawody pływackie. Sama zobaczysz.
                                                                                                                                                             A.

Zapowiada się, iż seria Pretty Little Liars będzie ciągnęła się w nieskończoność. Ile to już jest tomów...? Wydanych zostało trzynaście, ja recenzuję dla Was dopiero trzeci. No trochę czasu jeszcze minie zanim wszystko zostanie jasno i klarownie wyjaśnione.
Ale dobrze, skupmy się na Doskonałych.
Tak jak pisałam wcześniej - w tym tomie dziewczyny nie będą miały łatwo (jeśli kiedykolwiek miały łatwo, biorąc pod uwagę, iż szantażuje je ktoś, kto podszywa się pod ich zmarłą (?) przyjaciółkę). Arię czeka przeprowadzka, podobnie jak Emilyktórasamaniewieczegochce. Hannę również czeka niemała rewolucja - z jednej strony zdrada, a z drugiej okazja na nową miłość, która - kto wie? kto wie? - przerodzić się może w coś więcej. Nawet Spencer nie udaje się ujść na sucho z całego tego zamieszania. Jej pamięć ją zaskakuje i zasiewa w niej ziarnko niepewności. Spencer zabójczynią?! Nie ma mowy...

Emily, kochanie. Wiem, że wyznajesz filozofię oko za oko. Skoro postanowiłaś zdradzić mój sekret, to o twoim dowiedzą się wszyscy. Całuję!
                                                                                                                                                          A. 

Jak to z PLL bywa - po przeczytaniu kolejnego tomu mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Co prawda na końcu wszystko się wyjaśnia, ale nie dajcie się oszukać! Przed Wami jeszcze dziesięć tomów, także wszystko może się jeszcze diametralnie zmienić. Po przeczytaniu kolejnych części niczego nie będziecie pewne.

PS Może i jestem suką, ale nie mordercą. Oto podpowiedź dla zdezorientowanych: ktoś czegoś chciał od Ali. Zabójca jest bliżej, niż myślisz.
                                                                                                                                                  A. 

Mimo takiego pozornego zamieszania, nie mamy wrażenia, iż nie nadążamy za fabułą. Wręcz przeciwnie! Cały czas jesteśmy na bieżąco, a to dzięki temu, iż co jakiś czas któraś z dziewczyn przypomina sobie to i owo i wszystko składa nam się w całość. Ponadto na początku każdej książki z tej serii mamy rozdział poświęcony przypomnieniu nam tego, co było wcześniej. Tak więc teoretycznie nie trzeba zaczynać stricte od pierwszego tomu, ale uwierzcie mi, że tak będzie Wam o niebo lepiej i wygodniej. Nie będziecie zadawać sobie zbędnych pytań i zaprzątać sobie głowy niewyjaśnionymi sprawami. Zaczniecie od początku i wszystko będzie (pozornie) wytłumaczone.

Droga Hanno. Być może się nie przyjaźnimy, ale mamy tych samych wrogów. Dam ci dwie rady: któraś z twoich przyjaciółek ukrywa ważną informację. A Mona? Nie jest twoją przyjaciółką. Uważaj na nią.
                                                                                                                                                          A. 

Pretty Little Liars to doskonała seria dla tych starszych nastolatek. Seria obyczajowo - kryminalna. Czyta się ją jednym tchem, jeśli się uprzecie, to jeden tom przeczytanie w ciągu jednego dnia. Naprawdę, niesamowicie wciąga. Ja przepadłam bez reszty i chcę jeszcze!

Uważaj, kochanie! Obserwuję cię!
                                                                                                                                                      A. 

Seria PLL:
Kłamczuchy
Bez skazy
Doskonałe

8 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu rozglądam się za tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie rozglądaj się jeszcze uważniej zanim będzie 20 tomów, bo nie nadążysz z czytaniem :P

   Usuń
 2. Ciąglę słyszę i czytam pozytywne opinie na temat tej serii, ale mnie jakoś do niej nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również często mam tak, że im głośniej o jakiejś książce, czy też całej serii, ja mam coraz mniejszą ochotę na jej przeczytanie. :>

   Usuń
 3. Jakoś nie mogę się zebrać do czytania tej serii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Cię ona nie pociąga to się nie męcz, bo zmarnujesz tylko swój czas na co, co nie daje Ci satysfakcji czy przyjemności. ;)

   Usuń
 4. mam już siedem tomów za sobą i jeszcze mi się nie znudziło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie dziś zakończyłam tom ósmy i mnie także się nie znudziło :>

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...