21 mar 2013

Pretty Little Liars. Kłamczuchy - Sara Shepard

Tytuł: Pretty Little Liars. Kłamczuchy
Autor: Sara Shepard
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 277
Ocena: 5/6
Każdy z nas ma tajemnice. Jedni większe, drudzy mniejsze. Czasami trzymamy je w sobie albo dzielimy się sekretem z zaufanymi osobami.
Ufamy im. Oczekujemy, że zachowają naszą tajemnicę. Aż po grób... Jednak czy te tajemnice są tego warte?

Alison jest najpopularniejszą dziewczyną w szkole, a może i nawet w całym mieście. 
Ma cztery przyjaciółki: Hannę, Arię, Spencer i Emily, nad którymi ma całkowitą władzę. Robią to, co zechce.
W czasie jednego z ich wspólnych nocowań, Ali ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.
Kilka lat po jej zaginięciu, dziewczyny dostają tajemnicze sms'y... od A.

Popularna seria książek dla nastolatek, na podstawie której powstał serial pod takim samym tytułem: Pretty Little Liars.
Książki te podbiły serca tysięcy nastolatek. Przypadły do gustu również i mnie.
Napisane prostym, młodzieżowym językiem przedstawiają historię czterech przyjaciółek. Różniących się od siebie, ale powiązanych ze sobą przez jedną osobę. Tą osobą jest Alison, ich zaginiona przyjaciółka.
Wkrótce po mszy, która odbyła się na jej cześć, dziewczęta dostają tajemnicze sms'y, od równie tajemniczej osoby, która podpisuje się jako "A.". Czy to możliwe, że Alison wciąż żyje i to ona jest tym, kto wysyła wiadomości?
Aria, Hanna, Spencer i Emily to mieszanka - czasem wybuchowa - różnych charakterów.
Aria to dziewczyna, która nie pasuje do swoich czasów. Lubi stare piosenki, filmy. Ubiera się również dość oryginalnie. Poznaje Ezrę, który wydaje się być chłopakiem z jej snów. Jednak sen kończy się dość brutalnie, ponieważ...
Hanna. Hanna jest nastolatką zakompleksioną. Kilka lat temu była gruba, miała problemy z cerą, była wyśmiewana. Teraz zajęła miejsce swojej zaginionej przyjaciółki, jest najpopularniejszą dziewczyną w szkole. Razem z Moną są ikonami mody Rosewood Day. Hanna ma wspaniałego chłopaka, z którym pragnie stracić dziewictwo. Problem jest Klub D., do którego zgodził się wstąpić Sean.
Spencer  i Emily to można powiedzieć, ambitne dziewczyny. Spencer, bo wymaga tego sama od siebie, Emily, ponieważ oczekuję tego od niej rodzice.Jednak czy Spencer jak i Emily poradzą sobie z rodziną, która wymaga od nich więcej niż są w stanie zrobić?
Te cztery charaktery w połączeniu z niezłomnym i zadziornym charakterem Ali, potrafią być naprawdę bezlitosne. Kilka lat temu przekonała się o tym między innymi Mona, ale także i Jenna, która stała się ofiarą, tragicznego w skutkach, kawału dziewczyn. Sprawa ta do dziś spędza przyjaciółkom sen z powiek. Sprawa Jenny jeszcze długo nie da im spokojnie żyć.

Pretty Little... dostarczają Czytelnikowi dreszczyku emocji i nutki intrygi, z którą mamy okazję spotkać się w tych książkach. Czytając można się poczuć jak popularna szkolna gwiazda Hanna, tajemnicza intrygantka Alison, niepasująca do swoich czasów Aria czy ambitna Spencer i Emily.
Jak wyżej wspomniałam, książka ta jest pisana prostym i zrozumiałym dla nastolatek językiem.
Każdy kolejny dział i wydarzenia mające w nim miejsce, jest przedstawiany z perspektywy inne z dziewcząt, co pozwala nam głębiej i lepiej je poznać.
Lektura nie należy do ambitnych, ale czasem miło jest się oderwać od poważniejszych spraw i przenieść się do czasów liceum, w których życie wydawało się  takie beztroskie. Cóż, może nie dla wszystkich, bo dziewczyny będą miały trochę kłopotów z tajemniczym nadawcą sms'ów, ale spędzą też dobre, szczęśliwe chwile w swoim własnym gronie.

Całą serię polecam głównie dziewczynom, ale za to w każdym wieku. Te starsze mogą znowu poczuć atmosferę liceum, może nie naszego, polskiego, ale przynajmniej namiastkę życia w Ameryce. Zasmakujecie nutki rywalizacji, ciut kryminalnych zagadek i szczyptę miłosnych uniesień, które składają się na książki Pretty Little Liars.

Książka dostępna w księgarni Gandalf 
Recenzja bierze udział w wyzwaniu Przeczytam tyle, ile mam wzrostu

Seria PLL:
Kłamczuchy

2 komentarze:

  1. Nie wiedziałam, że jest książka :) szkoda, że w mojej okolicy nie można ciekawych czytadeł dopaść :/ Zapraszam do siebie !

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tą książkę na mojej półce, ale jestem absolutna fanką serialu (nie mogę się doczekać na 4 sezon! :D) i kiedy zaczęłam tą książkę czytać nie podobało mi się np. to że Emily ma siostrę chociaż w serialu takowej nie posiada. Nie wiem czy w końcu się przełamię i ją przeczytam ;)
    ksiazki-na-podlodze.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...