16 lut 2013

Niebo jest wszędzie - Jandy Nelson

Tytuł: Niebo jest wszędzie
Autor: Jandy Nelson
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 364
Ocena: 4,5/6
Szukacie książki, która zagra na Waszych uczuciach, a po skończonej lekturze na długo nie da o sobie zapomnieć?
Szukacie książki, która doprowadzi Was do łez, a jednocześnie wywoła uśmiech na twarzach?
Książką, która wzbudzi w Was tak skrajne emocje jest właśnie Niebo jest wszędzie.
Od mojej początkowej niechęci do tej książki, do, nie do końca zachwytu, ale sympatii - to na pewno.
O nastolatkach, dla nastolatków, ale też skierowana do dorosłych Czytelników. Wyróżniania i nominowana do wielu nagród literackich, powieść, która zdobyła serca dziewczyn i kobiet na całym świecie.
Jak wpłynęła na mnie? Czy warta jest tych wszystkich pozytywnych opinii i recenzji?

Twoja siostra umiera. Najbliższa Ci osoba, której mogłaś powiedzieć wszystko. Rozumiałyście się bez słów. 
Nagle ją tracisz.
Już nic nigdy nie będzie takie samo. Szczególnie od tego pocałunku.
Chłopak Twojej siostry jest tak samo pogrążony w rozpaczy jak Ty. Szukacie w sobie nawzajem wsparcia. Całujecie się. Całujecie się i nie jest to jednorazowy incydent. Dochodzi do czegoś więcej...
I nagle pojawia się On. Odmienia cały Twój świat. Zakochujesz się.
Jednak błędy jakie popełniłaś przedtem nie dają o sobie zapomnieć.
Czy zawalczysz o to uczucie? Czy odbudujesz swoje życie bez siostry?

W trakcie czytania tej książki, już wiedzieliście, że nie jest to dla mnie łatwa książka. Powiedziałam Wam o tym i zdania swojego nie zmieniam, gdyż jest to powieść, która wywołała we mnie emocje, które pozostawią we mnie ślad na dość długi czas.
Pisałam, że z początkiem czytania, moja niechęć do Niebo jest wszędzie była dość duża. Nie mogłam zrozumieć jak można całować się z bratem niedawno zmarłej siostry, myśleć o nim dość nieprzyzwoicie i czerpać radość ze spotkań z nim. Irytowała mnie też główna bohaterka, Lennie. Nastolatka, której nie potrafiłam zrozumieć. Jej chaotyczne wypowiedzi i irracjonalne zachowanie doprowadzało mnie do szału. Ogólny chaos, który panował w pierwszej połowie książki, przez który trudno mi się ją czytało, a momentami miałam ochotę odłożyć ją na półkę - to wszystko to minusy tej książki. A co z pozytywami?

Do zalet tej książki zdecydowanie należy tematyka. Wątek przewodni jest bliski nastolatkom, ale i osobom starszym. Wszystkie grupy wiekowe na pewno wyniosą z tej powieści coś wartościowego, coś co będzie dla nich nauką na dalsze życie.
Wbrew mojego powyższego zdania na temat chaotyczności wypowiedzi, mogę powiedzieć, że język jest prosty i zrozumiały dla Czytelnika.
Chciałoby się napisać, że lektura jest lekka i przyjemna, bo poniekąd taka jest, ale trzeba wziąć pod uwagę również to, o czym ona traktuje. A mówi nam o wartości przyjaźni, sekretach rodzinnych, które niejednokrotnie wyrządzają wiele złego w relacjach między krewnymi. Pokazuje nam jaką wartość ma życie, a także marzenie, które warto spełniać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam rozstać się z tym światem.

Warto wspomnieć również o wierszach, które poprzedzają większość rozdziałów w książce. Ich autorką jest główna bohaterka, która zapisuje je gdzie popadnie. Kiedy tylko najdzie ją wena, wyciąga długopis i zapisuje myśli na papierowym kubku, na drzewie, stole w restauracji czy nawet na podeszwie buta.
Utwory te są głównie o tym, jak bardzo brak jej siostry i jak wygląda jej życie, kiedy nie ma obok siebie Bailey.
W Niebo jest wszędzie spotkamy się też z miłą odmianą, jaką jest zmiana koloru czcionki. W nie każdej powieści spotykamy się z taką zmianą, prawda? Tutaj nam ona nie przeszkadza, za to jest kolorystycznie  dopasowana do ogólnej tematyki.

Tak więc książka, o której myślałam, że pisała ją momentami pijana nastolatka, zmieniam zdanie w mgnieniu oka. Jak najbardziej wartościowa, zostanie w pamięci na długi czas.
W tym wypadku nie sugerujcie się oceną, a przeczytajcie lepiej całą recenzję, bo nie chcę pozbawić Was dobrej książki lub też doradzić Wam coś złego, przez jedną cyferkę, tudzież gwiazdkę w przypadku oceny na portalach.

Książka dostępna w księgarni Gandalf

Recenzja bierze udział w wyzwaniu Przeczytam tyle, ile mam wzrostu

*****
Przez kilka dni nie będę miała dostępu do Internetu, więc nie będę w stanie odwiedzać Waszych blogów ani dodawać nowych postów na swoim.
Myślę, że z początkiem tygodnia odzyskam laptopa i wszystko wróci do normy. :)

10 komentarzy:

 1. Ksiazka niby młodzieżowa, a wywołuje burze emocji, którą nie zawsze jesteśmy kontrolować. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać ten utwór. Czekam na kolejne powieści tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już kiedyś miałam ją w łapach i darowałam sobie jej kupno. Możliwe, że był to błąd :)
  Kiedyś sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja ją zjechałam... :D I tak dalej trzymam się zdania, że książka jest do kitu, ale może typowe młodzieżówki to nie tak do końca dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja mnie trochę zaskoczyła. Nie spodziewałam się aż takiego entuzjazmu. Chyba sama będę musiała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanowię się nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowała mnie Twoja recenzja, zapowiada się na bardzo ciekawą książkę, niepozbawioną wad ale jednak pełną uroku. Z tym zastanawianiem się jak można robić takie rzeczy po śmierci siostry... cóż trudno jest zrozumieć jeśli ktoś nie był w takiej sytuacji, domyślam się, ze chodziło tu o to że obydwie osoby próbowały znaleźc w sobie jakiś pierwiastek, który pozostał po zmarłej... ale nie mogę tego stwierdzić jednoznacznie bez lektury :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie
  chciałam zdradzać zakończenia, ale tak właśnie było :)
  Zdaję sobie sprawę, że nigdy nie byłam, i obym nigdy nie była, w takiej
  sytuacji, ale postronnemu obserwatorowi trudno zrozumieć jest takie
  zachowanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że mimo to, że nie jestem nastolatką, ta książka przypadnie mi do gustu. Lubię, gdy jakaś powieść jest pełna emocji.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...