9 lip 2012

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Stieg Larsson

Tytuł: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Autor: Stieg Larsson
Trylogia: Millenium
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza
Ilość stron: 633

Okładka: Dziennikarz i wydawca magazynu ,,Millenium'' MIKAEL BLOMKVIST ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger.
Do pomocy dostaje LISBETH SALANDER, młodą, intrygującą outsiderkę i genialną researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.Ja: Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca czasopisma ,,Millenium'', który staje przed sądem za zniesławienie ważnego przedsiębiorcy,  Hansa-Erika Wennerströma. Postanawia, że na jakiś czas odpocznie od swojej pracy i przyjmuje propozycję kierownika ogromnego koncernu, Henrika Vangera. Ma o za zadanie rozwiązać tajemnicę zaginionej, przed ponad trzydziestoma laty, Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander - zamkniętą w sobie, ale jakże genialną, researcherkę. Czy uda im się rozwikłać zagadkę tej niezwykle tajemniczej rodziny?

O książce Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet słyszałam wiele dobrego. Okładkę widziałam na różnych portalach i stronach niezliczone ilości razy, ale czy treść książki była warta tak rozległej reklamy?
Postanowiłam się o tym przekonać i zachęcona opisem z okładki jak i opiniami na jej temat, postanowiłam złożyć na nią zamówienie w bibliotece. Trochę poczekałam, ale w końcu książkę dostałam razem z jej drugą częścią. Wzięłam się za nią jak najszybciej i oto co mam do powiedzenia po przeczytaniu.

Zacznę od początku książki. Pierwsze kilkadziesiąt stron było męczarnią. Zawiłe opisy sytuacji szwedzkiej giełdy i przekrętów Wennerströma zniechęciły mnie do dalszej lektury, ale przemogłam się i wytrwale brnęłam do końca. Nie pomagały mi w tym jednak nieprzetłumaczalne - dla słabo orientującego się w angielskim - zwroty. Nie, nie jakieś utarte powiedzonka, ale zwykłe zdania.
Po przydługim rozkręcaniu się akcji udało mi się dotrzeć do właściwej treści książki i muszę powiedzieć, że tutaj jest o wiele, wiele lepiej. Fabuła wciągnęła mnie całkowicie. Nie umiałam się oderwać. Akcja toczyła się szybko i była dość zaskakująca. Dużo tajemnic, ''nierozwiązywalnych' faktów, oraz zaskakujące wyniki dochodzeń głównego bohatera. To jest między innymi to, co powinno znaleźć się w dobrym kryminale. Tutaj to zdecydowanie było.
Rozdział 29 znów przyniósł rozczarowanie. Pojawiły się, znane nam z początków książki, przydługie opisy sytuacji Wennerströma, które tak naprawdę mnie w ogóle nie obchodziły. Ale uznałam, że skoro to już ostatni rozdział to nie wypada książki ot tak odłożyć na półkę. Doczytałam, więc książkę do końca i tym samym zakończyłam pierwszą część trylogii Millenium, która liczy sobie ponad sześćset stron - tak samo jak jej następna część.

A teraz trochę o samych bohaterach. Może najpierw... Mikael Blomkvist?
Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca czasopisma ,,Millenium''. Pismo prowadzi razem ze swoją żonatą z innym mężczyzną! kochanką, Eriką Berger i homoseksualny grafikiem Christer’em Malm’em. Czy można sobie wyobrazić bardziej poplątane szefostwo? Byłoby chyba trudno.
Sam Mikael jest dość prostym człowiekiem. Ma córkę, która po rozwodzie rodziców mieszka z matką, a ojca widuje od czau, do czasu. Jest znanym dziennikarzem, który ma na swoim koncie trochę kasy. Na ogół sympatyczny i przyjacielski. Ma dobre stosunki z pracownikami.
Lisbeth Salander. Tajemnicza, młoda dziewczyna z dość nieciekawą przeszłością, która zapewniła jej nadzór prawnego opiekuna. Pierwszego ze swoich opiekunów jeszcze mogła znieść, ale drugi? Nowy adwokat z pewnością nie zaskarbi sobie zaufania i sympatii swojej podopiecznej. Tak samo jest w odwrotnym przypadku.
I tak pokrótce przedstawiają się nasi główni bohaterowie, z którzy towarzyszą nam przez cały czas czytania książki.
Mimo narracji trzecioosobowej to z ich punktu widzenia wszystkie wydarzenia mające miejsce w ich życiu prywatnym jak i zawodowym. Wszystkie ich wzloty i upadki. Chwile szczęścia i załamania. Poznajemy też ich życie seksualne z - niekoniecznie jednym - partnerem.

Książka pisana dość lekkim językiem. Mimo wspomnianych wyżej wstawek w języku angielskim czyta się ją dość szybko, a kiedy akcja się rozkręca, to można nawet powiedzieć, że bardzo przyjemnie.
Rozwlekłe opisy - w sumie nikomu niepotrzebnych rzeczy - na pewno zmniejszyłyby objętość powieści, ale skoro już się w znalazły to niech pozostaną. Nic nam się nie stanie, jeśli je przeczytamy. Lepiej poznamy sytuację, nic nie stracimy.

Tak więc, podsumowując. Mam mieszane uczucia. Fabuła ciekawa, bardzo, ale ciut przydługo się wszystko rozkręca. Długie rozpisywanie się na temat różnorakich sytuacji finansowych tej czy innej firmy też wcale nie pomagało mi w czytaniu. Wręcz mnie do niego zniechęcało. Jednak ciekawy pomysł, który autor niezaprzeczalnie miał wynagradza nam w jakiejś części pozostałe mankamenty. Zakończenie? Nie powiem,. że nie było zaskakujące. Sama na takie rozwiązanie zagadki bym nie wpadła, więc i to jest plusem książki.
Następna w kolejce czeka druga część trylogii, a mianowicie książka Dziewczyna, która igrała z ogniem. Zabieram się za nią już jutro i mam nadzieję, że zagadka z jaką przyjdzie spotkać się Blomkvistovi i pannie Salander będzie równie ciekawa jak ta.

Ocena: -5/6

Trylogia Millenium:
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Dziewczyna, która igrała z ogniem
Zamek z piasku, który runął

10 komentarzy:

 1. Chyba prędzej bym ją odłożyła na półkę, niż dotrwała do końca. :D Podziwiam Cię xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak to jest z opisami - jedni je lubią, a drudzy nie. Ja mam tę serię w planach i mam nadzieję, że przebrnę przez te opisy:p

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki kryminał-sensacja? Coś nie dla mnie. Nie gustuję w takich książkach, ale skoro taka dobra, to znalazłam prezent dla mamy na urodziny. ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. No można tak powiedzieć. Jeśli mam gustuje w takich klimatach to powinna jej się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam i wspominam bardzo pozytywnie, teraz rozglądam się za drugą częścią :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar przeczytać ten bestseller (o ile właściwie można go tak nazwać) od dłuższego czasu. Oglądałam już film na podstawie tej serii i muszę przyznać, że przypadł mi do gustu. :)
  Miłego czytania!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oglądałam film na podstawie tej książki. Moim zdaniem miejscami jest po prostu obrzydliwy, nie wiem czy zdołałabym przebrnąć przez tę książkę, naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie mogę się zdecydować, czy zacząć czytać tę serię, czy nie... To samo mam z filmem... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeżeli mnie coś nie wciąga na samym poczatku to najzwyczajniej odstawiam książkę na bok :D

  OdpowiedzUsuń
 10. @molarnia: obrzydliwy jak obrzydliwy. Jest przede wszystkim odważny i sądzę, że ta seria zyskała rozgłos i zaszczyt być na pierwszych listach, ze względu na swoją odwagę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...