25 kwi 2012

Śmierć na Nilu - Agatha Christie

Tytuł: Śmierć na Nilu
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 335

Okładka: Poirot wyjeżdża odpocząć do Egiptu, ale od razu jego zawodową czujność wzbudzają relacje między trojgiem współuczestników wycieczki: parą w podróży poślubnej i ich znajomą.

Pani młoda posiada wszystko: urodę, inteligencję, bogactwo... i męża, którego poślubiła, ubiegając swoją przyjaciółkę Jacqueline. Od dnia ślubu Jacqueline nie opuszcza małżonków na krok. Jej obecność zatruwa im każdą chwilę... Próbując uwolnić się od jej krępującej obecności, w tajemnicy wsiadają na statek odbywający rejs po Nilu. Ku ich zdumieniu okazuje się, że Jacqueline już tam jest.

Ja: Agatha Christie. Popularna autorka kryminałów, w których (nie we wszystkich) dała życie niesamowitemu detektywowi - Herkulesowi Poirot.

Moim celem jest przeczytanie wszystkich powieści,, w których występuję detektyw Poirot - śmieszny, mały Belg.
,,Śmierć na Nilu'' była kolejną pozycją na mojej liście, kiedy wypatrzyłam ją w bibliotece bez wahania wypożyczyłam ją wiedząc, że będzie równie dobra jak inne książki tejże autorki.

 A teraz nieco o treści:
Detektyw Poirot postanawia wybrać się na urlop do Egiptu. Na statku, którym płynie po Nilu spędza również swój miesiąc miodowy młode małżeństwo. Linnet Doyle - piękna i bogata młoda dziewczyna oraz Simon Doyle - mało komu znany, młody mężczyzna.
Pogodny nastrój małżonków psuje fakt, iż od początku ich podróży podąża za nimi Jacqueline de Bellefort, była narzeczona pana Doyle'a, która pragnie zemścić się na mężczyźnie za to, że porzucił ją dla jej przyjaciółki.
Pewnej nocy zostaje dokonane morderstwo. Linnet Doyle nie żyje...
Kto miał motyw? Czy morderca jest pasażerem statku? Czy motywem była kradzież, czy też dawne interesy ojca zamordowanej? Czy litera "J" napisana na ścianie kajuty pani Doyle miała pomóc w wykryciu mordercy?
Przed takimi pytaniami musi stanąć Herkules Poirot wraz z pułkownikiem Racem by rozwikłać tę zagadkę.

 W innych powieściach pani Christie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zbrodni dokonywano na początku książki. Tym razem musimy trochę na to poczekać, co z drugiej strony pozwala nam lepiej poznać bohaterów Jednak potem akcja rozwija się i wciąga czytelnika bez reszty.

,,Śmierć na Nilu'' na tle innych powieści kryminalnych Agathy Christie wypada bardzo dobrze. Mimo że nie ma niej nic nowatorskiego, czyta się ją jednym tchem, aż do samego końca.

Podsumowując.
Ubóstwiam zdolności pisarskie pani Christie i na tej książce się nie zawiodłam.
Gorąco polecam każdemu kto miał styczność z tą autorką, jak i tym, którzy swą przygodę dopiero zaczynają.

,, Nie przeszłość się liczy, lecz tylko to, co przed nami.''

Ocena: 5,5/6
~~~~~~~~~~

Za jakiś czas postaram się zamieścić na blogu swój pierwszy mały stosik, a może nawet skromną, dosłownie, biblioteczkę. Póki co cały czas staram się ją kompletować. ; )

1 komentarz:

  1. Muszę się w końcu zabrać za coś autorstwa Agathy Christie. Póki co jednak muszę zadowolić się Cobenem.
    Czekam na zdjęcia biblioteczki : D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...